
Six supermarket food swaps that could save you £430 a year – and you won't be able to taste the difference
YOU could make big savings - scroll down to find out these six supermarket secrets
GRUBS UP Six supermarket food swaps that could save you £430 a year – and you won't be able to taste the difference
Click to share on X/Twitter (Opens in new window)
Click to share on Facebook (Opens in new window)
SWAPPING branded products for supermarket-own brands can save you a whopping £430 a year.
Some items are so similar you won't notice the difference.
13
Some of the nation's favourite brands are suspected to be made in the same factories as supermarket dupes
Credit: Getty
Supermarkets are tight lipped over who makes their products.
But industry insiders have told The Sun many of Britain's most popular food and drink brands also make own-brand items for supermarkets.
Sometimes, factories will change recipes or ingredients to make cheaper versions for retailers like Tesco, Asda, Sainsbury's and Aldi.
There's no way to tell for sure if the brands actually make the supermarket dupes because these are closely guarded trade secrets.
But there are clues that show there's a good chance they do.
Prices right at the time of publication.
CEREAL – save £82 a year
BRAND - Weetabix, £3.48 for 24
OWN BRAND – Asda Wheat Bisks, £1.90 for 24
13
DITCH: Weetabix costs £3.48 for 24 of the cereal chunks
13
SWITCH: Whereas Asda's Wheat Bisks are £1.58 cheaper at £1.90
THE Weetabix design is patented, which means only the manufacturer of Weetabix is allowed to make cereal products in its special oval shape.
So any supermarket own-brand products in the same shape will be made in a Weetabix factory, or one licensed by Weetabix.
Asda's Wheat Bisks have the same patent number on the box as the original Weetabix.
They contain the same amount of wheat, but more sugar (an extra 0.2 per cent). In taste tests, we couldn't tell the difference.
A family buying a pack a week could save £82 per year by opting for own-brand.
CHEESE – save £42 a year
BRAND – Cathedral City Mature Cheddar, £2.93 for 350g (Asda)
OWN BRAND – Aldi Emporium British Mature Cheddar, £2.79 for 400g (equivalent to £2.44 per 350g)
13
DITCH: Cathedral City is loved by families, but costs £3.25 for 350g
13
SWITCH: Aldi's dupe is cheaper and could help make you a big saving over a year
ALDI'S cheddar is made in the same dairy as Cathedral City, owned by dairy giant Saputo.
It's hard to tell the difference between the budget supermarket's award-winning own-brand cheese and the more expensive branded version.
All dairy products sold in the UK and Europe must be stamped with a code showing where they were produced – so it's easy to compare your favourite brand with a supermarket version and see if it's worth swapping.
If your household goes through 350g of cheddar cheese every week, you could save £25 per year by swapping to the Aldi version.
BEER – save £146 per year
BRAND - Badger Beer Portland Poster Session Ale (3.4% ABV), £2.25 for 500ml
OWN BRAND - Sainsbury's Taste The Difference Session Ale (3.4% ABV), £1.55 for 500ml
13
DITCH: This Badger Beer is £2.25, but you could save 70p switching to Sainsbury's version
13
SWITCH: This Sainsbury's copycat version has a bitter and malty flavour
Sainsbury's own-brand session ale reveals on the label it is brewed in Blandford Forum, Dorset.
The only brewery in that area is Hall & Woodhouse, which is the manufacturer of Badger Beers like Fursty Ferret.
The Sainsbury's version is also made by the brewery chain.
The premium Badger Beer Portland Poster Session Ale has the same alcohol content as the Sainsbury's version, although Hall & Woodhouse said it was a 'completely different recipe'.
And both are described as having a balance of bitter and malty flavours.
You can buy 12 x 500ml bottles of Badger Beer for £27 - which works out at £2.25 each.
That makes Sainsbury's beer 70p cheaper per bottle - a saving of £145 over a year, based on buying four bottles a week.
Remember to drink responsibly.
RICE PUDDING – save £29 per year
BRAND – Muller Rice Strawberry Low Fat Dessert, 62p for 170g pot (from Asda)
OWN BRAND – Aldi Brooklea Rice Strawberry Low Fat, 48p for 180g pot
13
DITCH: This Muller rice pot costs 62p, and is low fat
13
SWITCH: This Aldi version is cheaper and is a great saving
Aldi's Brooklea rice puddings are made by the same dairy that produces the Muller version.
All dairy products sold in the UK must carry a stamp with a code showing which dairy they came from.
The Sun found both Aldi's rice puddings and the Muller ones had the same code - which shows they are made at the same location.
The taste is very similar but Aldi's version has slightly fewer calories per 100g (99kcal vs Muller's 100kcal).
The Aldi version is nearly half the price.
If you buy four puddings per week for your family, you could save a huge £87 per year by switching to own-brand.
POTATO SNACKS – save £81 per year
BRAND – Hula Hoops Original, £2.33 for 6x 24g (Asda)
OWN-BRAND – Aldi Snackrite Ready Salted Potato Hoops, £1.55 for 8x 25g
13
DITCH: Hula hoops are a packed lunch fave, but the branded version costs £2.33
13
SWITCH: Aldi's version is cheaper and you get an extra two packets
There have been several cases where packets of Aldi's own-brand potato hoops were discovered inside multi-packs of regular Hula Hoops.
This led to manufacturer KP Snacks admitting in 2017 it makes both the branded Hula Hoops and Aldi's own-brand version - but to slightly different recipes.
Aldi's version is half the price - and has more bags in the multipack.
Based on a family needing two multipacks a week, switching to own-brand could save you £81 per year.
YOGHURT – save £68 per year
BRAND – Yeo Valley Organic Strawberry Yoghurt, £2.25 for 450g
OWN-BRAND – Sainsbury's Stamford Street Low Fat Strawberry Yoghurt, 95p for 450g
13
DITCH: Yeo Valley is pricey at £2.25 for 450g, although it is organic
13
SWITCH: This Sainsbury's knock off is a whopping £1.30 cheaper
Many of Sainsbury's yoghurts are produced by Yeo Valley, including this bargain Stamford Street version.
Although Yeo Valley hasn't officially confirmed it makes own-brand yoghurts, it has been linked to several supermarket lines.
In 2016, a product recall over safety fears saw Sainsbury's, Waitrose, Tesco, Co-Op and Asda all withdraw own-brand yoghurts which were confirmed to have been made by Yeo Valley.
Both Sainsbury's Stamford Street and Yeo Valley strawberry yoghurts carry the same dairy code stamp, which means they were produced at the same factory.
Unlike Yeo Valley, the Sainsbury's strawberry yoghurt is not organic, so is not made to the same recipe.
You could save £68 per year, based on buying one pot of Sainsbury's yogurt instead of Yeo Valley per week.
All the supermarkets and brands have been approached for comment.
Hashtags

Try Our AI Features
Explore what Daily8 AI can do for you:
Comments
No comments yet...
Related Articles


The Sun
an hour ago
- The Sun
Aldi's brand new school range hits middle aisle TODAY – and you can nab 2 pack of shirts for just £1.75
SCHOOL may not be out yet but Aldi are already helping parents prepare for September. The chain retailer has launchd their back to school range, featuring uniforms, stationary, and sports supplies. Aldi shoppers can pick up everything they need for the school year from the Specialbuy section from today. The new range will help parents make significant savings on uniform buys, which have become incresingly pricier over the years. Uniforms Aldi is selling every uniform buy from pinafores to tracksuits for P.E. days. You can find a two-pack of polos, in both boy and girl fits, for just £1.75. Perfect for year-round wear, especially warmer days, these shirts are available in white and blue. And parents can also grab a classic school jumper or cardiga n for just £1.50, with a variety of colours to choose from. A classic grey school pinafore is listed for just £6.99, for ages four through 12. You can grab a pair of girl's and boy's leather shoes from the middle aisle for just £8.50. There are also pleated school skirts available for £1.75 and a more casual jersey skirt for £3.49. And parents can even pick up a three-pack of tights for just £3.99 and a five-pack of ankle socks for £2.49. Shocking moment chaos erupts in Aldi store as shoppers fight over viral £150 Pilates machine Sports supplies And you can also shop for sports buys for your little one, with every from P.E. day wear to trainers. The children's trainers are available in boy's and girl's styles for just £6.99. Other P.E. buys include a two-pack of sports shorts for £2.99 and a two-pack of joggers for £6.99. There are also sports day buys available, including a pair of football boots for just £9.99. And if your child is involved in contact sports, you can nab a mouth guard for £1.99. EXTRA HELP WITH SCHOOL UNIFORM COSTS IF you can't get targeted help from your council, you might have some other options available to you. In some areas, you can talk directly to your school, which might be able to offer you clothing. Or, you might be able to get cheap garments from low-budget shops or charity stores. Some charities offer help to families in need too. But bear in mind charities often have a limited amount of money to give and usually have specific criteria which must be met in order to get a grant. Charity Turn2Us has a free grants search tool on its website which you can use to find out what help is available to you. Meanwhile, you can always try approaching your nearest Citizens' Advice branch. If you don't know where your nearest Citizens' Advice branch is, you can find out by visiting If you're not eligible for a school uniform grant you might be able to get help through the Household Support Fund. Classroom supplies You can kit out your child's school bag without spending too much with everything from lunch essentials to stationary buys. Your little one can choose between a variety of fun school bag designs, available for just £11.99. And you can even go for a matching lunch bag, which are on sale for just £5.99. Your little one can stay entertained with fun activities, including a £4.99 tin activity case, a £3.99 kaleidoscope colouring kit, a £2.99 giant wipe clean workbook, and an assortment of chalk for £1.99. Plus, all the other supermarkets slashing the prices of their school uniforms. The cheapest UK shops for all school essentials have also been revealed. And the exact dates back to school buys will be launching in each supermarket.


Daily Mirror
2 hours ago
- Daily Mirror
Aldi's back-to-school range launches today with £5 uniform offer
The supermarket's popular school uniform bundle launches in stores this weekend Aldi's school uniform range arrives in stores today, and prices start from £1.50. Among the deals, the supermarket is offering a school uniform bundle priced at £5. Available in a choice of colours and sizes from 4-12 years, the bundle includes two polo shirts, a sweatshirt or cardigan, and a choice of trousers, skirt or cargo shorts for £5. Aldi says the bundle has been frozen at the same price for the fourth year. Alternatively, shoppers can purchase individual items. In clothing, the options include a £6.99 pinafore two-pack, £2.49 jersey trousers, a £1.89 crew neck t-shirt two-pack, a £1.75 polo shirt two-pack, and a £1.50 sweatshirt/cardigan. There are also £8.99 girls' leather shoes and £8.99 boys' leather shoes. Aldi says the jersey trousers help children "dress to impress on the first day of term" and that its range has "made to last uniforms with smart finishes." Meanwhile, the polo shirts, with options for girls and boys, are 100% CmiA cotton. They're also machine washable and tumble dry safe. Similarly, the sweatshirt/cardigan is machine washable, made from 80% cotton and 20% polyester. Aldi says the clothing is made "with lasting colour technology." The description for the shoes adds that they have an upper leather and water-based PU, with an in-sock memory foam covered textile. Other items in the range include lunch bags, backpacks, mouth guards, football boots, trainers, and crayons. Aldi is offering a 12-month satisfaction guarantee as part of its quality promise. As it is a SpecialBuy range, shoppers will likely need to be quick. The range launches on Sunday (June 29), and once the products are gone, they're gone. Aldi's range proved popular on Facebook when various pages showcased the deals ahead of the lunch date. One trending post shared by Money Saving Central received hundreds of comments from keen shoppers. For example, someone replied: "Need to try get this bundle for boys." A similar response said: "We need to get the girls stuff." A different viewer asked a fellow social media user: "Can you keep an eye out for this?" Another commenter joked: "Will get 50 red jumpers to have lost them all by October lol." Get all the hottest shopping deals, cash saving tips and money news straight to your phone by joining our new WhatsApp Community - The Money Saving Club. Just click this link to join. We also treat our community members to special offers, promotions, and adverts from us and our partners. If you don't like our community, you can check out any time you like. If you're curious, you can read our Privacy Notice here.


The Sun
2 hours ago
- The Sun
Delicious healthy dinner that feeds a family of four for just 50p a head & it takes 10 minutes to make
A SAVVY shopper has revealed how she keeps her food costs down to feed four people for just 50p a head per meal. 26-year-old Scottish lass, only known as The Finance Gurl, took to TikTok to share the mouth-watering recipe that cost her just £2 to whip up. 2 2 The cash-savvy shopper regularly shares easy and affordable recipe ideas on her page - and this time, showed her 10k fans how to make veg and egg fried rice on the cheap. Ingredients For this, she explained in a recent video, you will need a bag of white rice from Aldi's Essentials range, 52p, a six-pack of eggs for £1.45 and 500g of fresh carrots for 40p. Whilst shopping, the Aldi customer also snapped up a pack of three bell peppers for £1.69 and spring onions for just 69p. The total breakdown of the budget-friendly dish was 16p for the rice, 97p for four eggs, 10p for two carrots, 56p for one bell pepper, as well as 20p for three spring onions. This comes to a total cost of £1.99 - or just 50p per head if you're feeding a family of four. Method Once you have all the necessary ingredients, start by boiling 300g of rice and leave it to cool whilst preparing the other items. When the oil in the pan is ready, add the diced carrots and bell peper to cook, with the optional garlic if you have some already. Stir fry for around five minutes before pushing the veggies to the side of the pan and crack in the four eggs before scrambling them. ''Once the eggs have cooked, I'm mixing them in with the vegetables. I spend £400 on a weekly grocery shop - and that's cheap for my family ''Then you're gonna add your rice in and mix all of that together. ''Finally, you're gonna add two tablespoons of soy sauce and your spring onion.'' Give all of this a good stir and cook for an additional three minutes and voila, you're ready to serve your family a delicious meal on a budget. The cash-savvy foodie wrote in the caption: ''This veg & egg fried rice is easy & delicious to make. ''If you want to you can add meat to this, but it's still great without!'' 'Must say that looks lovely' The recipe has clearly impressed many, as the video has racked up more than 130k views and almost 2,000 likes. How to cut the cost of your grocery shop SAVING on your shop can make a big difference to your wallet. Here are some tips from comparison site about how you can cut the cost of your shopping bills: Write yourself a list – Only buy items that you need. If it isn't on your list, don't put it in the trolley Create a budget – Work out a weekly budget for your food shopping Never shop hungry – you are far more likely to buy more food if your tummy is rumbling Don't buy pre-chopped veggies or fruit – The extra they'll charge for chopping can be eye watering Use social media – follow your favourite retailers to find out about the latest deals Be disloyal – You may want to go to different stores to find the best bargains Check the small print – It's always worth checking the price per kg/lb/litre when comparing offers so you're making a like for like decision as a bigger box won't necessarily mean you get more Use your loyalty cards – Don't be afraid to sign up to them all. They all work slightly differently – work out what bonus suits you better and remember to trade in your points for additional rewards One person commented: ''Well done. Type of post I like. Makes a change from people moaning about only having £20 to last them one day.'' Someone else chimed in: ''I think you're really inspiring, cooking healthy unprocessed food on a budget.'' ''Must say that looks lovely,'' a fourth penned.