logo
#

Latest news with #TheFinanceGurl

Delicious healthy dinner that feeds a family of four for just 50p a head & it takes 10 minutes to make
Delicious healthy dinner that feeds a family of four for just 50p a head & it takes 10 minutes to make

Scottish Sun

timea day ago

  • Lifestyle
  • Scottish Sun

Delicious healthy dinner that feeds a family of four for just 50p a head & it takes 10 minutes to make

The recipe calls for just five ingredients SAVVY SHOPPER Delicious healthy dinner that feeds a family of four for just 50p a head & it takes 10 minutes to make Click to share on X/Twitter (Opens in new window) Click to share on Facebook (Opens in new window) A SAVVY shopper has revealed how she keeps her food costs down to feed four people for just 50p a head per meal. 26-year-old Scottish lass, only known as The Finance Gurl, took to TikTok to share the mouth-watering recipe that cost her just £2 to whip up. Sign up for Scottish Sun newsletter Sign up 2 Looking for a quick and cheap dinner? This fried rice dish costs just 50p per head Credit: TIKTOK/@thefinancegurl 2 The serving is filling enough for four people Credit: TIKTOK/@thefinancegurl The cash-savvy shopper regularly shares easy and affordable recipe ideas on her page - and this time, showed her 10k fans how to make veg and egg fried rice on the cheap. Ingredients For this, she explained in a recent video, you will need a bag of white rice from Aldi's Essentials range, 52p, a six-pack of eggs for £1.45 and 500g of fresh carrots for 40p. Whilst shopping, the Aldi customer also snapped up a pack of three bell peppers for £1.69 and spring onions for just 69p. The total breakdown of the budget-friendly dish was 16p for the rice, 97p for four eggs, 10p for two carrots, 56p for one bell pepper, as well as 20p for three spring onions. This comes to a total cost of £1.99 - or just 50p per head if you're feeding a family of four. Method Once you have all the necessary ingredients, start by boiling 300g of rice and leave it to cool whilst preparing the other items. When the oil in the pan is ready, add the diced carrots and bell peper to cook, with the optional garlic if you have some already. Stir fry for around five minutes before pushing the veggies to the side of the pan and crack in the four eggs before scrambling them. ''Once the eggs have cooked, I'm mixing them in with the vegetables. I spend £400 on a weekly grocery shop - and that's cheap for my family ''Then you're gonna add your rice in and mix all of that together. ''Finally, you're gonna add two tablespoons of soy sauce and your spring onion.'' Give all of this a good stir and cook for an additional three minutes and voila, you're ready to serve your family a delicious meal on a budget. The cash-savvy foodie wrote in the caption: ''This veg & egg fried rice is easy & delicious to make. ''If you want to you can add meat to this, but it's still great without!'' 'Must say that looks lovely' The recipe has clearly impressed many, as the video has racked up more than 130k views and almost 2,000 likes. How to cut the cost of your grocery shop SAVING on your shop can make a big difference to your wallet. Here are some tips from comparison site about how you can cut the cost of your shopping bills: Write yourself a list – Only buy items that you need. If it isn't on your list, don't put it in the trolley Only buy items that you need. If it isn't on your list, don't put it in the trolley Create a budget – Work out a weekly budget for your food shopping – Work out a weekly budget for your food shopping Never shop hungry – you are far more likely to buy more food if your tummy is rumbling – you are far more likely to buy more food if your tummy is rumbling Don't buy pre-chopped veggies or fruit – The extra they'll charge for chopping can be eye watering – The extra they'll charge for chopping can be eye watering Use social media – follow your favourite retailers to find out about the latest deals – follow your favourite retailers to find out about the latest deals Be disloyal – You may want to go to different stores to find the best bargains – You may want to go to different stores to find the best bargains Check the small print – It's always worth checking the price per kg/lb/litre when comparing offers so you're making a like for like decision as a bigger box won't necessarily mean you get more – It's always worth checking the price per kg/lb/litre when comparing offers so you're making a like for like decision as a bigger box won't necessarily mean you get more Use your loyalty cards – Don't be afraid to sign up to them all. They all work slightly differently – work out what bonus suits you better and remember to trade in your points for additional rewards One person commented: ''Well done. Type of post I like. Makes a change from people moaning about only having £20 to last them one day.'' Someone else chimed in: ''I think you're really inspiring, cooking healthy unprocessed food on a budget.'' Another also praised the thrifty TikToker, writing: ''Lovely healthy meal for a family on a very tight budget! Well done girl.'' ''Must say that looks lovely,'' a fourth penned.

DOWNLOAD THE APP

Get Started Now: Download the App

Ready to dive into a world of global content with local flavor? Download Daily8 app today from your preferred app store and start exploring.
app-storeplay-store