27-04-2025
22 "Splurge" Groceries That People Are NOT Ready To Stop Buying No Matter How Bad Prices Get
It's no secret that a trip to the grocery store is a lot more expensive than it used to be. Across the US, the costs of eggs, meat, and fish have all risen in the last year, forcing most of us to make a few grocery cart sacrifices to stay within our budgets.
However, I think there are some things that are truly worth paying extra for, and it seems like many people would agree. Last week, I asked the Tasty Community about the grocery items they refuse to give up, and they're extremely relatable.
Here are 23 things people will continue to buy despite rising prices:
1. "Listen… you can take my money, but you can't take my Nutella. I don't care if it costs as much as gas in LA — it's staying in my pantry. I'll sell a kidney before I give up Nutella."
2. "Good quality single-source extra virgin olive oil. I confess I have been hoarding since 2021 when I read of possible bad harvests. It's paying off."
3. "Viva Signature cloth paper towels, they're just so elite. I try to stock up when they're on sale because I won't buy anything else, and they're not cheap."
– laurag42175fe3a
4. "Tabasco. By that name only. Not just any hot sauce – it MUST be brand-name Tabasco."
5. "Trader Joe's dark chocolate peanut butter cups. I don't normally eat candy of any type, but these are a much-loved exception. I don't care what they cost."
–Anonymous
6. "Diet Coke. If it got REALLY expensive, I might cut back, but I would definitely have at least three cans a day."
7. "Hellman's Mayonnaise. There's literally no mayo that's better, and I would never eat a sandwich without it. I would pay $20 a jar if I had to."
–RNM, New Jersey
8. "Yogurt! It's already gone up $2 at my normal store; really hope it doesn't go up more!"
10. "Cherries. You can only get good cherries for such a short period. Take my money."
12. "Sriracha. Up until a point, though, I'd probably not spend more than $35 on it, but it depends on how desperate I get."
–Anonymous
13. "Tapatio hot sauce. (I keep it on me like a rescue inhaler)."
–Anonymous
14. "Italian pasta. I mean authentic, Italian-made pasta imported from Italy. It's the only edible alternative to making pasta from scratch. Anything else can go straight to the trash, where it belongs."
16. "Eggs. Still the best value for complete protein – even at $8 for the REAL and delicious free range ones."
18. "Kerrygold Irish Butter."
–SJ, Missouri
20. "There is this thing called rice milk that sounds gross but is delicious. From when I was very young, my sister was lactose intolerant, which she grew out of when she got older. I still get rice milk to this day because I am much more used to it than normal milk, even though it usually costs $10–15."
–Anonymous
21. "Parmigiano Reggiano cheese. It's just so versatile! Great snack, awesome on sandwiches, salads, pasta, cheese plates, really anything you want to put it on! So tasty!"
For budget-friendly meal inspiration and recipes, download the free Tasty app — no subscription required. (We have tons of helpful guides to check out, too!)