logo
#

Latest news with #kidsTreat

I found 18p Wall's Mini Milk lolly dupe that beats Aldi and Lidl too – and it's MUCH cheaper than the big brand
I found 18p Wall's Mini Milk lolly dupe that beats Aldi and Lidl too – and it's MUCH cheaper than the big brand

The Sun

time10-07-2025

  • Health
  • The Sun

I found 18p Wall's Mini Milk lolly dupe that beats Aldi and Lidl too – and it's MUCH cheaper than the big brand

FINDING a treat for kids that isn't loaded with fat and sugar can be challenging. But the Mini Milk is a firm favourite, especially in hot weather. 7 These classic lollies were first sold in the 1970s and come in vanilla, chocolate and strawberry. Not only are they lower in sugar and fat than many ice creams, they provide a healthy helping of calcium too. But a pack of ten will now set you back £2.60 making them quite an addition to the weekly bill. Many supermarkets have manufactured own brand versions, but how do they measure up? Lynsey Hope finds out: Wall's Mini Milk £2.60 for 10, 26p each Per 35ml choc lolly: 30 calories, 0.7g fat, 4.1g sugar Lovely flavour, especially the vanilla. They are lower in fat and sugar than most own brands so a great option for a kids' treat. My only issue is the price - they cost over 10p more per lolly than Aldi's dupes. Lots of them also snapped as I got them out the packet and the kids then didn't want to eat them so not great value for money. There was a good variety of flavours in the box with four chocolate lollies, three strawberry and three vanilla. No artificial colours, no additives, low calories and high in calcium. Taste: 4/5 Value: 3/5 Total: 7/10 Iconic 80s retro sweet RETURNS to UK supermarket shelves after a decade Sainsbury's 8 Assorted Milk Lollies £1.40 for 8, 17.5p each Per 35ml choc lolly: 35 calories, 0.8g fat, 5g sugar Made with whole milk, these lollies were pretty good value. The chocolate in particular was smooth to eat and gone in minutes. Honestly, there was very little difference between these and the Wall's ice creams. The chocolate ones are slightly higher in sugar and fat, and the ice cream had a slightly creamier flavour - but that only made them better. The amazing price and taste meant these were my winner. Taste: 5/5 Value: 5/5 Total: 10/10 Aldi Gianni's Milk Lollies £1.25, 15.6p each Per 35 ml choc lolly: 30 calories, 0.8g fat, 4.4g sugar Aldi's milk lollies cost 10p less each than the Wall's ice creams. Whilst it might not sound like a huge saving, the pennies add up. Taste wise they were on point. The chocolate ones had a lovely rich texture and the strawberry flavour were sweet and moreish. The box was emptied in seconds. Great taste, great value - and only 30 calories a lolly so they are a relatively safe option for kids health wise, too. Taste: 4/5 Value: 5/5 Total: 9/10 Asda Assorted Milk Lollies £1.40 for 8, 17.5p each Per 35ml lolly: 55 calories, 2g fat, 4.8g sugar Asda's lollies hold their own against the big brand. They had a lovely flavour, if a little solid to eat. But they still had a good saving when compared to the branded Walls' lollies. They do have double the fat content of other brands, but they don't contain any artificial flavours, colours or hydrogenated fats. Taste: 4/5 Value: 4/5 Total: 8/10 Little Jude's Milk Lollies £2.95 for 8, 36.8p each Per choc lolly: 27 calories, 0.8g fat, 2.7g sugar These are a much healthier option with 30% less sugar than other brands. They also have added Vitamin D. Cold, refreshing and full of flavour for a hot day. Pricey at nearly 37p each but a great option for the freezer that won't send the kids hyper. This pack were lighter on the strawberry flavour, with only two in the pack, compared to three chocolate and three vanilla so you may need to bear this in mind if they are a favourite. Taste: 4/5 Value: 4/5 Total: 8/10 Lidl Gelatelli Milk Lollies £1.19 for 8. 14.8p each Per 35ml choc lolly: 30 calories, 0.8g fat, 4.7g sugar An amazing price from Lidl, these milk lollies cost less than 15p a pop. They were quite icy when I took them out of the packet and were a little cold and less creamy than the branded lollies. That said, they are a bargain price for struggling families and my little one, Ivy, who is five, still lapped them up. The perfect, budget-friendly treat for a hot day. Taste: 2/5 Value: 5/5 Total: 7/10 How to save money on your supermarket shop THERE are plenty of ways to save on your grocery shop. You can look out for yellow or red stickers on products, which show when they've been reduced. If the food is fresh, you'll have to eat it quickly or freeze it for another time. Making a list should also save you money, as you'll be less likely to make any rash purchases when you get to the supermarket. Going own brand can be one easy way to save hundreds of pounds a year on your food bills too. This means ditching "finest" or "luxury" products and instead going for "own" or value" type of lines. Plenty of supermarkets run wonky veg and fruit schemes where you can get cheap prices if they're misshapen or imperfect. For example, Lidl runs its Waste Not scheme, offering boxes of 5kg of fruit and vegetables for just £1.50. If you're on a low income and a parent, you may be able to get up to £442 a year in Healthy Start vouchers to use at the supermarket too. Plus, many councils offer supermarket vouchers as part of the Household Support Fund.

DOWNLOAD THE APP

Get Started Now: Download the App

Ready to dive into a world of global content with local flavor? Download Daily8 app today from your preferred app store and start exploring.
app-storeplay-store