logo
Trying to Save Energy? Try an Air Fryer Instead of Your Big Oven

Trying to Save Energy? Try an Air Fryer Instead of Your Big Oven

CNET21-05-2025
I've got a ton of reasons to love my air fryer. It's fast, super convenient, and cranks out crispy, delicious food without much effort. Plus, unlike gas ovens, it doesn't mess with your indoor air quality. And the best part? You don't have to drop more than $100 or $150 to get a great one.
Lately, I've found yet another reason to be obsessed with the smaller, faster, countertop convection oven: it helps me save on energy -- and money.
Curious about how much you can actually save using an air fryer instead of a regular wall oven? I crunched some numbers. Turns out, air fryers use about half the energy as a wall oven. And that's not even counting the fact that they cook food faster and don't need much (if any) preheating.
Here's a look at how I came up with those numbers and what kind of savings you might see by swapping your oven for the air fryer.
Cost of oven versus air fryer
Gas oven Electric oven Air fryer Cost per hour of cooking 40 cents 52 cents 25 cents
How much energy does an air fryer use?
The exact savings will be different for everyone since energy prices vary depending on where you live in the U.S. Plus, ovens aren't all the same—newer ones are usually more efficient and use less gas or electricity. For this little breakdown, we're going to use some averages and rough estimates to get an idea of how much you could save by choosing the air fryer over the oven. And honestly, cutting energy costs is just one of many reasons we think air fryers are totally worth it.
So how did we get these numbers? The easiest way to figure out how much an air fryer might save you versus a big oven was to calculate the wattage pulled per hour versus how much an electric stove would use. The same goes for a gas oven, although for that you need to figure out the amount of natural gas used for a stove as well as the cost of natural gas in your state.
Don't worry. We did the hard part.
How much energy do wall ovens use?
Ovens have become more energy efficient but they still can't hold a candle to air fryers.
Samsung
Depending on what type of oven you have, gas or electric, operating costs will vary since natural gas prices and electricity costs vary rather dramatically by state and service provider. Both use a similar amount of energy and have somewhat similar upfront costs, if you own an older oven there's a good chance it's less energy-efficient than a newer model.
How much energy does a gas oven use?
Natural gas-powered ovens are thought to cause health complications among children.
KitchenAid
To calculate the operating cost of your gas stove and oven, we take the energy rating of the oven in Btu and divide it by 100,000. Multiply the result by the cost per therm of natural gas in your state, which varies greatly, then multiply by the number of hours the oven is used. You should be able to find the energy rating of your oven online if you know the model name or number. It is likely somewhere on the unit itself. If you still have the owner's manual, you can find the energy rating there, measured in Btu.
To calculate the operating cost of an 18,000-Btu oven, you'll divide 18,000 by 100,000, giving you 0.18. We'll also need to find the average price per therm of natural gas in your state. This chart has the most recent prices via the US Energy Information Administration. Note that this chart is listed in dollars per thousand cubic feet, so you'll need to divide by 10. For instance, if the chart price is $23, you'll use $2.30 to calculate the cost.
Your wall oven, especially if it's an older model, is one of the bigger energy draws in the home.
Mary King
In New York where I live, the price is currently $2.20 per therm (about average for the US). Next, we'll multiply that price for a therm by the number you calculated in the last step (0.18 in this example) to get the operating cost per hour of using your gas oven.
For me, it would cost about 40 cents per hour to run an 18,000-Btu oven. If I were to run an oven for 1 hour per day, it would cost $146 per year. In some states (including Georgia, Florida and Ohio), natural gas is about 30% higher than the national average. In Hawaii, it's more than double.
How much energy does an electric oven use?
In New York, an electric oven costs about 50 cents an hour to run.
Chris Monroe/CNET
To determine electric stove consumption you'll calculate the wattage pulled per hour of cooking. Most electric ovens draw around 3,000 watts, depending on the temperature. Once you find the wattage of your oven via the appliance tag, owner's manual or an online product listing, multiply that by the number of hours you use the oven each day (we'll use 1 hour for this calculation), then divide by 1,000 watts to find the kilowatt-hours (kWh) of electricity used.
Next, find the average price per kWh of electricity in your state. For that, you can consult this chart that has the 2023 prices listed in cents per kWh. The prices for 2021 won't be released until December 2022, but if you do some web searching, you should be able to find the latest figures. Multiply that amount by the number you just calculated (3 kWh in this example) to determine your operating cost per day.
Working with New York's current electricity rate of 18 cents per kWh, a 3,000-watt oven would cost about 54 cents per hour when run at high heat. If I used my oven for roughly 1 hour per day for one year that would equal roughly $197 per year. This cost doesn't include energy used by the range and burners.
A standard 1,500-watt air fryer has both gas and electric ovens beat handily when it comes to energy efficiency.
Cosori
How much energy does an air fryer use?
Air fryers are electric appliances, so we can use the same methodology as above to find the operating cost. The wattage for air fryers varies and larger models will use more energy, but a standard 4-quart fryer such as this Ninja (our top-rated model) uses about 1,500 watts.
Considering that's exactly half the wattage pull of the average full-size oven from our stove calculation, we can project that the air fryer will use roughly half as much electricity to operate.
Using New York's electricity prices, we safely say a standard 4-quart air fryer will cost about 27 cents per hour to run. That's 50% more energy-efficient than the average full-size electric oven and about 35% more efficient than the average gas oven (calculated with New York state's average energy costs).
Ninja's 4-quart air fryer oven is one of the best we've tested.
CNET/Ninja
How much money can you save using an air fryer?
Cost of 300 hours of cooking with a gas oven on high heat: $153
Cost of 300 hours of cooking with an electric oven on high heat: $162
Cost of 150 hours of cooking with an air fryer: $40
These numbers are a rough estimate, of course. The numbers will vary based on your state's energy cost, how much cooking you do in a year, what temperature you're cooking at and the type and size of oven you're using.
That's only half of the equation. Air fryers are even more energy- and cost-efficient than these raw numbers illustrate.
Here's why…
Air fryers do the work of wall ovens in less time and using less energy.
David Watsky/CNET
Air fryers cook faster than big ovens
Because of the smaller cooking chamber and superconvection (intense fan blowing heat into food), air fryers generally cook foods much faster than your traditional gas or electric stove, often in about half the time it takes to make a similar recipe in a full oven.
Below are some examples of cooking times for air fryers versus stoves. The cooking website Taste of Home compiled a list of average air fryer cooking times for popular foods. We compared those with standard cooking times pulled from Food Network recipes for oven-baked or oven-roasted versions of those foods.
Cooking times: Air fryer versus oven Food Temperature Air fryer cooking time (mins) Oven cooking time with preheat (mins) Chicken thighs 400 F 20-25 40 Chicken wings 375 F 10-12 40 Chicken breast 375 F 23 30 Salmon 400 F 5-7 12-15 Brussels sprouts 350 F 15-18 40 Bacon 400 F 5-10 20 Cauliflower 400 F 10-12 20 French fries (from scratch) 400 F 10-20 40-45 French fries (frozen) 400 F 6-8 18-20
Air fryers don't need to preheat either
Don't forget most air fryers also don't require any preheating time, making them even more efficient. The average full-size oven takes at least 10 minutes to preheat but usually more like 12 to 15 minutes. Preheating requires as much (or more) energy as actual cooking. In the chart above, I added a modest 10 minutes to each of the oven cooking times to account for preheating.
If you consider that an air fryer does the work of an oven in half the time (even faster when you include preheat time), 300 hours of cooking in a standard oven in a year would likely take fewer than 150 hours when done in an air fryer.
Chicken wings made in an air fryer are extremely tasty and cook in half the time.
Brian Bennett/CNET
Easy Ways to Lower Your Utility Bills and Save Money Easy Ways to Lower Your Utility Bills and Save Money
Click to unmute
Video Player is loading.
Play Video
Play
Skip Backward
Skip Forward
Next playlist item
Unmute
Current Time
0:00
/
Duration
8:13
Loaded :
7.24%
0:00
Stream Type LIVE
Seek to live, currently behind live
LIVE
Remaining Time
-
8:13
Share
Fullscreen
This is a modal window.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
Text
Color White Black Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Opaque Semi-Transparent Text Background
Color Black White Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Opaque Semi-Transparent Transparent Caption Area Background
Color Black White Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Transparent Semi-Transparent Opaque
Font Size 50% 75% 100% 125% 150% 175% 200% 300% 400% Text Edge Style None Raised Depressed Uniform Drop shadow Font Family Proportional Sans-Serif Monospace Sans-Serif Proportional Serif Monospace Serif Casual Script Small Caps
Reset Done
Close Modal Dialog
End of dialog window.
Close Modal Dialog
This is a modal window. This modal can be closed by pressing the Escape key or activating the close button.
Close Modal Dialog
This is a modal window. This modal can be closed by pressing the Escape key or activating the close button.
Easy Ways to Lower Your Utility Bills and Save Money
Before we get carried away…
An air fryer is not a pound-for-pound replacement for an oven. There are plenty of foods that you probably won't want to cook in an air fryer. Others just plain won't fit in a standard air fryer. Certain models are spacious enough to cook a whole chicken, but for larger roasts, a Thanksgiving turkey or that Sunday lasagna -- not to mention most baking projects -- your air fryer may not be the best option.
For someone who doesn't bake much or cook whole turkeys and racks of lamb on the regular, an air fryer can shoulder a whole lot of the cooking that your more expensive, less energy-efficient oven has been handling.
Don't throw your big oven away just yet. You'll still want it to cook that Sunday lasagna and a turkey on Thanksgiving.
mphillips007/E+/Getty Images
The best reason to use an air fryer isn't the savings
An air fryer won't cook everything better than your oven, but there are some air fryer foods that a big oven can't touch. Because air fryers cook so fast and at high temps, foods like chicken wings, french fries and most frozen apps will get crispy on the outside without drying out inside the way they might when stuck in the large oven for 30 or 40 minutes.
As mentioned, air fryers don't require any preheating time either. Most of the models I've used are also extremely simple to operate, safe even for children to use and easy to clean.
The Instant Pot air fryer lid turned out some excellent fried chicken in about 20 minutes. Can your big oven do that?
David Watsky/CNET
Bonus: Air fryers are cheap
You can pay in the hundreds for an air fryer but many of the best ones we tested are less than that. You can pick up our favorite air fryer, the Ninja 4-quart, for $100, or cheaper if you find it on sale. Our favorite budget air fryer, the Gourmia 4-quart, can be found for just $60.
If you're curious, Instant Pots and multicookers also use significantly less energy than an oven. If you have an Instant Pot but no air fryer, you can snag the Mealthy air-frying lid for $85 or the Instant Pot's lid attachment for Instant Pot's lid for $50.
Orange background

Try Our AI Features

Explore what Daily8 AI can do for you:

Comments

No comments yet...

Related Articles

Media Mister Marks 13 Years of Supporting Creators in the Digital Age
Media Mister Marks 13 Years of Supporting Creators in the Digital Age

Yahoo

time5 minutes ago

  • Yahoo

Media Mister Marks 13 Years of Supporting Creators in the Digital Age

As Media Mister celebrates its 13th anniversary on July 11, 2025, the company reflects on more than a decade of supporting creators, adapting to platform shifts, and building digital trust worldwide. NEW YORK, July 26, 2025 (GLOBE NEWSWIRE) -- Earlier this month, Media Mister marked a major milestone—13 years since its founding on July 11, 2012. This anniversary celebrates over a decade of continuous evolution in support of creators, marketers, and businesses navigating an ever-changing digital landscape. Launched during the early wave of Facebook and YouTube's rise, Media Mister quickly identified the need for solutions that helped individuals build authentic engagement online. What started as a small service in 2012 has grown into a globally recognized platform used by hundreds of thousands across diverse creative industries. 'When we started, the term 'creator economy' didn't even exist,' said , . 'What's remained constant over these 13 years is our belief in helping people and brands be heard—authentically and sustainably—in the fast-moving world of social media.' Milestones from the Journey 2012: Launched on July 11 with a focus on digital engagement services 2015: Expanded to major platforms like Instagram, YouTube, and TikTok 2018: Crossed 100K users and introduced bundled growth solutions 2020: Upgraded backend to strengthen privacy and platform integrity 2023: Went multilingual with support in 5 global languages 2025: Surpassed 500K orders and 270K+ satisfied customers Today, Media Mister supports a global community of creators, entrepreneurs, educators, musicians, and marketers working to build meaningful digital visibility. With a firm commitment to ethical engagement, transparent practices, and user empowerment, the company continues to adapt in step with the digital economy. 'We've witnessed the shift in how creators and communities connect online,' added. 'And we're focused on evolving with them in thoughtful, ethical ways that reflect what they truly need.' As the anniversary approaches, the company's focus is on platform adaptability, multilingual expansion, and smarter tools for the next generation of creators. About Media MisterFounded on July 11, 2012, Media Mister is a global digital service provider that supports creators and brands across platforms like Instagram, YouTube, TikTok, LinkedIn, and more. With over a decade of experience and a customer-first approach, the company continues to shape the evolving landscape of digital presence. Media Contact: John RamptonEmail: pr@ Disclaimer: This press release is provided by the Media Mister. The statements, views, and opinions expressed in this content are solely those of the content provider and do not necessarily reflect the views of this media platform or its publisher. This content is for informational purposes only and should not be considered financial, investment, or trading advice. Readers are strongly encouraged to conduct their own research and consult with a qualified financial advisor before making any investment decisions. Neither the media platform nor the publisher shall be held responsible for any fraudulent activities, misrepresentations, or financial losses arising from the content of this press release. A photo accompanying this announcement is available at in to access your portfolio

What Does It Cost To Charge a Tesla Monthly Compared To Gas for a BMW 3 Series?
What Does It Cost To Charge a Tesla Monthly Compared To Gas for a BMW 3 Series?

Yahoo

time5 minutes ago

  • Yahoo

What Does It Cost To Charge a Tesla Monthly Compared To Gas for a BMW 3 Series?

Electric vehicles promise a lot, including lower emissions, less maintenance and high-end tech. But for everyday drivers, the real question is simpler: How much does it actually cost to run one? Not the sticker price or tax incentives. The monthly cost to keep it moving. Consider the Tesla Model 3 and the gas-powered BMW 3 Series, two well-known sedans with similar performance. One charges up, the other fills up. And when you break down the costs, the gap between them gets surprisingly wide. Check Out: Read Next: Charging a Tesla The Tesla Model 3 rear-wheel drive (RWD) has an EPA-estimated range of 272 miles and a usable battery capacity of 57.5 kilowatt hours (kWh), according to Green Cars Compare. This translates to an efficiency of about 4.61 miles per kWh under ideal conditions. Assuming an average monthly driving distance of 1,200 miles, the Tesla would use roughly 260 kWh of electricity each month. At the current U.S. average residential electricity rate of 17.45 cents per kWh, according to Choose Energy, monthly charging costs come to about $45.37. Using Tesla Superchargers or other public fast chargers, which typically cost between 40 and 60 cents per kWh, will raise the monthly cost accordingly if relied upon frequently. Discover More: How Long Does Charging Take? Charging time depends on how and where it's done, according to the Department of Transportation. Level 1 (120V outlet): Two to five miles of range per hour. A full charge could take 40 to 50 hours — only useful for very light driving. Level 2 (240V home charger): 10 to 20 miles per hour. Fully recharges in about 4 to 10 hours. Tesla Supercharger: A charge to 80% typically takes 20 minutes to an hour, and adds 180 to 240 miles. Fuel Cost for a BMW 3 Series A 2025 BMW 330i averages around 31 miles per gallon combined, according to Edmunds. Driving 1,200 miles per month means buying about 38.7 gallons of gas. At $3.16 per gallon, the national average as of July 2025, that works out to $122.41 per month. Charging a Tesla Model 3 RWD at home costs about $45 per month, while fueling a BMW 3 Series averages around $122 per month. That's $77 in monthly savings, or $924 annually, just on energy expenses if you choose the Tesla over the BMW. Cost Per Mile Tesla: Uses about 0.22 kWh per mile, with a cost of $0.1745 per kWh. This comes out to roughly 3.8 cents per mile. BMW 3 Series: With gas prices around $3.16 per gallon and an average fuel economy of 31 miles per gallon, the cost comes to about 10 cents per mile. Other Cost Considerations Electric vehicles like the Tesla avoid many routine maintenance expenses common to gas cars, such as no oil changes, no spark plugs and no emissions tests. Regenerative braking also extends brake life, reducing replacement frequency. BMW owners typically face higher maintenance and repair costs, especially as the vehicle ages, along with fluctuating fuel prices that can spike unexpectedly. In contrast, electricity prices tend to be more stable and predictable. More From GOBankingRates How Much Money Is Needed To Be Considered Middle Class in Your State? This article originally appeared on What Does It Cost To Charge a Tesla Monthly Compared To Gas for a BMW 3 Series? Error in retrieving data Sign in to access your portfolio Error in retrieving data Error in retrieving data Error in retrieving data Error in retrieving data

I tried one of the first Material 3 Expressive apps so I could see the future of Android
I tried one of the first Material 3 Expressive apps so I could see the future of Android

Android Authority

time6 minutes ago

  • Android Authority

I tried one of the first Material 3 Expressive apps so I could see the future of Android

Joe Maring / Android Authority Ever since Google announced Material 3 Expressive in May, I've been looking forward to getting my hands on Android's new design language. However, with Android 16 QPR1 not rolling out until later this year, and Google still in the testing phases of Material 3 Expressive redesigns for its apps, it's going to be a while before we really feel the impact of Android's big redesign. Thankfully, it's now possible to get a little taste of what it'll be like. Last week, the folks behind the excellent wallpaper app Backdrops launched their version 6.0 update, which includes a new Material 3 Expressive redesign. It's one of the best ways to try Google's new design language on your phone right now, and after playing with the update myself, I'm more excited than ever for Android's M3E future. What it's like using a Material 3 Expressive app If you've used Backdrops before, the app's core design is basically the same. However, so many aspects of it have been given a proper Material 3 Expressive refresh, and they make the app feel alive and responsive in a way it didn't previously. One of the best examples of this is the carousel at the top of the Explore page. As you swipe through it, wallpapers in the carousel are squished and expanded as you slide them in and out of view. The animations are excellent, and it's wonderfully satisfying to spend a few seconds just swiping through it. If you refresh the page to check for new wallpapers, the pull-down to refresh gesture now shows a delightful squiggly line animation as the page updates. You only see it for a second or two, but it's endlessly charming nonetheless. The new Search page has received similar treatment. You can still browse wallpapers by category, color, and tags like before, but the new, bold icons for everything are just wonderful. The new oversized text is particularly eye-catching, especially for the colors section. There are also plenty of 'expressive' animation updates, as you'd expect from a Material 3 Expressive redesign. When you tap a wallpaper, it pops into view to take over the screen in a really pleasing way. The Save and Set buttons now slightly morph when you tap them, and if you tap the checkmark next to a Backdrops exclusive wallpaper, it vibrates and spins to register your touch. At the end of the day, this is the same Backdrops app I've used for years. However, little flourishes like the new carousel, refresh animation, and search page go a long way in giving Backdrops a welcoming and playful identity. And after spending some time with this new version of the app, I love it. What do you think of Backdrops' Material 3 Expressive redesign? 0 votes It looks incredible! NaN % I think it's fine. NaN % I hate it. NaN % Other (let us know in the comments). NaN % A nice glimpse at what's to come Joe Maring / Android Authority Stepping back a bit, if this is the future of Android apps we're headed toward, it's a future I'm looking forward to — one where our apps are familiar and work how we expect them, just with more character and charm than they had before. That's ultimately what we've seen from early looks at Material 3 Expressive redesigns of apps like Google Docs and Google Keep, but to see it fully formed and in action with a third-party app like Backdrops is exciting. It'll still be a while before every app on your phone receives the Material 3 Expressive treatment, but having seen what it looks like on Backdrops, I can't wait for that day to come. If you want to try Backdrops' Material 3 Expressive redesign for yourself, the update is live now.

DOWNLOAD THE APP

Get Started Now: Download the App

Ready to dive into a world of global content with local flavor? Download Daily8 app today from your preferred app store and start exploring.
app-storeplay-store